Menu Zamknij

Czy zwęglone drewno gnije?

Zwęglone drewno

Naturalne materiały budowlane i dekoracyjnie niewątpliwie dodają uroku, i swoistego wrażanie ciepła oraz bezpieczeństwa. Niemniej jednak często możemy zastanawiać się, czy drewno na pewno będzie dobrą opcją i czy np. nie zgnije po jakimś czasie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy opalane drewno gnije i jakie są popularne sposoby ochrony desek.

Jak zabezpiecza się drewno przed gniciem?

Drewniane produkty są narażone na gnicie oraz wiele innych czynników, dlatego też stosuje się różnorodne zabezpieczenia m.in. malowanie czy też bejcowanie. Niemniej tego typu rozwiązania często trzeba powtarzać, co wiąże się ze sporymi kosztami i wymaga dużo czasu. Mniej popularna jest impregnacja ciśnieniowa, jej minusem jest użycie silnych środków chemicznych. Kolejnym sposobem jest opalanie desek metodą Shou Sugi Ban, która została odkryta setki lat temu.

Opalane drewno a gnicie i butwienie

Deski opalane wykazują bardzo dobre właściwości i cechują się swoistą długowiecznością, gdyż są odporne na różnorodne procesy starzeniowe w tym gnicie oraz butwienie. A jak to działa? Metoda Shou Sugi Ban polega na tym, że drewno poddawane jest procesowi delikatnego zwęglania, co ważne nie uszkadza się przy tym struktury. Zwęglona warstwa chroni deski przed gniciem, butwieniem i wieloma innymi czynnikami.

Wierzchnia warstwa węgla nie gnije i sprawia, że w drewno wnika znacznie mniej wody. Nasze produkty są także studzone/myte wodą po opalaniu. Deski z Wood of Fire są poddawane odpowiedniemu szczotkowaniu, hartowaniu oraz czterostronnej impregnacji za pomocą naszej autorskiej metody, co dodatkowo zabezpiecza produkt. Oczywiście w tym procesie następuje wierzchnie wypalenie celulozy, która jest pożywką dla owadów i grzybów. Opalanie sprawia, że deski są znacznie trwalsze niż drewno “nieobrobione”.

Piękno i trwałość od Wood of Fire

Deski opalane metodą Shou Sugi Ban, poza tym, że nie gniją i nie butwieją, zapewniają niebanalną dekorację, ich struktura oraz kolorystyka pasuje do licznych aranżacji. Z tego rodzaju drewna możesz śmiało wykonać bajeczne elewacje i wiele innych elementów. Dodatkowo masz możliwość wyboru koloru – w naszej ofercie znajdziesz aż kilkanaście wariantów! Postaw na niezawodne deski, postaw na ogień i drewno, na połączenie, które zapewnia trwałość, funkcjonalność oraz piękno!

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You cannot copy content of this page