Posiadanie drewnianej elewacji, mebli czy też ogrodzenia jest marzeniem niektórych z nas. Jednak to, o czym należy pamiętać to fakt, że wiąże się to z obowiązkiem odpowiedniej impregnacji materiału, aby po pierwsze dobrze się prezentował, a po drugie był wytrzymały i odporny na różne warunki atmosferyczne, mimo upływu lat. To szczególnie ważne w przypadku, kiedy drewno wystawione jest na szkodliwe działanie słońca, deszczu czy mrozu. Należy o tym pamiętać zarówno w przypadku zwykłych desek, jak i tych opalanych ogniem. Drugi z wymienionych rodzajów poprzez obróbkę w wysokiej temperaturze nabrał już odporności i wytrzymałości, co samo w sobie jest już sposobem impregnacji. Dzięki temu z drewna usuwana jest celuloza, która często staje się pożywieniem dla różnego rodzaju grzybów czy owadów. Pozbycie się jej zmniejsza ryzyko gnicia materiału. Jednak należy pamiętać o tym, żeby co jakiś czas dodatkowo zadbać także i o deski opalane ogniem, by pozostały twarde i odporne na działanie wilgoci.

Olejowanie jako sposób na dbanie o deski opalane ogniem
Innym sposobem impregnacji jest olejowanie. Odpowiednie nasączenie materiału naturalnymi substancjami pozwala na wchłonięcie się w struktury surowca. Dzięki temu deski opalane ogniem będą zabezpieczone zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Dzięki temu powierzchnia jest przyjemna w dotyku i doskonale się prezentuje. Jednak przed nałożeniem oleju, należy odpowiednio przygotować drewno. W pierwszej kolejności trzeba je oczyścić, szlifując powierzchnię, a następnie wycierając ją z pyłu czy też kurzu. W kolejnym kroku warto odczekać aż drewno wyschnie, ponieważ w innym przypadku nakładany impregnat nie zwiąże się odpowiednio mocno. Dopiero po dokładnym osuszeniu można zacząć aplikować pierwszą warstwę oleju. W zależności od potrzeb należy nałożyć kilka powłok, by materiał był bardziej wytrzymały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak dbać o deski opalane ogniem, to olejowanie jest jednym ze skuteczniejszych zabiegów, który powinno się powtarzać co około 5 lat, by być pewnym trwałości drewna.