Menu Zamknij

Porównanie Shou Sugi Ban z innymi okładzinami

Elewacja domu jest niezwykle istotnym elementem. W końcu każdy z nas chce, aby zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz naszego budynku było stylowo. Obecnie jest wiele rozwiązań, które pozwalają na stworzenie wyjątkowego projektu. Beton, szkło, metal czy też drewno zwykłe lub Shou Sugi Ban to jedne z tych najpopularniejszych materiałów. Który z nich będzie najtrwalszym rozwiązaniem, a także najbardziej odpornym na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule!

Shou Sugi Ban, metal czy drewno – jaki siding wybrać?

Przygotowaliśmy specjalne porównanie, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać materiał, który będzie ozdabiał elewację domu.

1. Zacznijmy od najczęściej stosowanego materiału budowlanego, jakim jest beton. Jego popularność wynika z faktu, że jest on niezwykle stabilny, odporny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, a dodatkowo łatwy w obróbce. Nie wymaga specjalnej konserwacji, dlatego też jest stosowany do fundamentów czy tworzenia podpór. Głównymi minusami są przede wszystkim wysokie koszty związane z inwestycją, a także zły wpływ na środowisko naturalne.

2. Kolejnym materiałem budowlanym jest metal. Najczęściej wykorzystuje się go do różnych podpór konstrukcyjnych, pokryć dachowych czy też elementów narożnych. Co ciekawe, jest on odporny na aktywność sejsmiczną, dlatego też warto go stosować w wysokich budynkach. Ogromnym minusem jest słaba izolacja. To, w połączeniu z wysokimi kosztami i dużą podatnością na uszkodzenia sprawiają, że jednak metal najczęściej stosuje się tylko do pokryć dachowych czy też elementów konstrukcyjnych.

3. Nowoczesne budownictwo stawia na obiekty z dużą ilością przeszkleń. Szczególnie widać to na przykładzie domów jednorodzinnych, w których do wnętrz ma wpadać dużo naturalnego światła. Materiał ten jest odporny na wiatr, wodę, gnicie, a także i rdzę. Jednak z drugiej strony jest słabym izolatorem. Oprócz tego należy liczyć się z wysokimi kosztami początkowymi. Oczywiście szkło potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci odpowiednich wzmocnień, aby nie doszło do jego pęknięcia.

4. Kolejnym materiałem jest drewno, które kiedyś było podstawowym budulcem każdego domu. Z czasem jednak zaczęto stosować inne produkty, które nie są podatne na pleśń, gnicie czy też pożar. Musimy również pamiętać, że drewno trzeba regularnie konserwować, aby było wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne.

5. Ciekawą propozycją jest również Shou Sugi Ban, a więc opalane ogniem drewno. Dzięki specjalnym zabiegom materiał ten jest odporny na wszelkiego rodzaju szkodniki, pleśń czy ogień. To wszystko za sprawą pozbycia się wierzchniej warstwy celulozy. Shou Sugi Ban to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, które nie wymaga dodatkowej konserwacji. Początkowy koszt może okazać się wyższy od zwykłych desek, jednak inwestycja szybko się zwróci ze względu na wspomniany brak konieczności regularnej impregnacji desek.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybór betonu. Jednak w przypadku, kiedy chcielibyśmy nadać elewacji dodatkowego stylu i ocieplić wygląd domu lepiej postawić na drewno Shou Sugi Ban, które nada wyjątkowego charakteru całemu obiektowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You cannot copy content of this page