preloader

Ciemna elewacja domu

W ostatnich kilkudziesięciu latach najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o elewacje było nałożenie na ściany tynku. Jednak mało kto decydował się na ciemne kolory ze względu na fakt, że szybciej się nagrzewają, co ma szczególne znaczenie latem.

Ciemna elewacja domu

Wraz z upływem lat pojawia się jednak nowa moda, hołdująca nietuzinkowym rozwiązaniom. Okazuje się, że można stworzyć ciekawa rozwiązania, które nawet mimo upływu lat będą się, po pierwsze dobrze prezentowały, a po drugie nadal będą odporne i wytrzymałe. Jednym z nich jest drewno opalane metodą Shou Sugi Ban.

 

Wybór drewna opalanego na elewację – pamiętaj o tych czynnikach

Coraz częściej w przestrzeni publicznej możemy dostrzec budynki, które zostały wykończone ciemnymi kolorami. Jednak przed podjęciem decyzji o tym, aby faktycznie je wybrać, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że warstwa zbrojna, a także tynk pracują przez cały rok z temperaturach od –30 do nawet +80. Co więcej, występują także duże amplitudy temperatur między jedną a drugą dobą, a także i w trakcie jednego dnia. Właśnie dlatego trzeba wybrać materiał niezwykle wytrzymały, aby faktycznie mimo działania czynników atmosferycznych, nic się z nim nie działo.

To, co przemawia na korzyść desek opalanych ogniem to fakt, że są one znacznie bardziej wytrzymałe od większości materiałów na rynku. Wszystko dzięki temu, że w procesie obróbki drewna usuwana jest celuloza, która jest główną pożywką wielu bakterii czy szkodników. Dzięki temu deski są znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne zaczynając od mrozów i kończąc na upałach.

 

Drewno opalane Shou Sugi Ban jako wykończenie domu

Oczywiście przy projektowaniu domu należy wziąć również pod uwagę warstwę izolującą i jej rodzaj. To od niej będzie dużo zależało. W przypadku styropianu warto wiedzieć, że tak duże różnice temperatur mogą go znacznie osłabić, przez co nie będzie aż tak skuteczny. Wydaje się więc, że lepszym rozwiązaniem będzie wełna mineralna. Jednak tego typu decyzje należy przedyskutować z architektem lub innym specjalistą, który mając cały projekt domu czy budynku wraz z pomysłem na elewację w postaci desek opalanym ogniem Shou Sugi Ban będzie w stanie wskazać najlepsze rozwiązania chroniące dom przed przegrzaniem i nadmiernym wychłodzeniem.

Poznaj z bliska nasze produkty

Zamów próbnik i doświadcz unikalnego charakteru drewna opalanego japońską metodą Shou Sugi Ban.

    IMIĘ I NAZWISKO / NAZWA FIRMY

    E-MAIL

    NUMER TELEFONU

    WIADOMOŚĆ