preloader

Jaka jest najtrwalsza metoda impregnacji drewna? – Shou Sugi Ban

Naturalne materiały w budownictwie i aranżacji wnętrz wracają do łask i są chętnie wykorzystywane. Szczególnie mocno widać to na przykładzie drewna, które jest coraz częściej stosowane w różnego rodzaju blatach, stołach, krzesłach czy też i ogrodzeniach.

Jaka jest najtrwalsza metoda impregnacji drewna? – Shou Sugi Ban

Jednak jak powszechnie wiadomo, o taki surowiec należy dbać, aby nie doszło do jego uszkodzenia przez różnego rodzaju szkodniki. Istnieje kilka metod impregnacji naturalnego materiału, jednak która z nich jest najtrwalsza? Jednym z najpopularniejszym sposobów jest olejowanie, jednak nie należy zapominać o japońskim rozwiązaniu zwanym Shou Sugi Ban. Na czym ono polega? Dlaczego zyskuje coraz większe grono zwolenników? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

 

Na czym polega Shou Sugi Ban – japońska metoda impregnacji drewna?

Wydawało się, że ogień jest raczej największym zagrożeniem wszelkiego rodzaju desek. Jednak japońscy rzemieślnicy pokazali, że jest zupełnie inaczej! Okazuje się, że jest to naturalna metoda impregnacji drewna. Shou Sugi Ban, co można przetłumaczyć jako zwęglona deska cedru, polega na całkowicie kontrolowanym opalaniu deski. Można je poddać dalszej obróbce, czyli szlifować do uzyskania gładkiej powierzchni i pokryć lakierem, woskiem czy olejem. Można również pozostawić zwęgloną warstwę, która będzie stanowiła dodatkową barierę przed czynnikami zewnętrznymi. Po takich zabiegach drewno ma wyjątkowy wygląd za sprawą widocznych słoi i jest odpowiednio zabezpieczone. W trakcie Shou Sugi Ban spalana jest celuloza, a więc substancja będąca pożywieniem dla wielu owadów i grzybów. Dzięki opalaniu desek rzemieślnicy pozbywają się jej warstwy, dzięki czemu zmniejsza się szansa na ewentualną inwazjęowadów czy gnicie danej konstrukcji. Co więcej, poprzez tę metodę impregnacji drewno staje się odporne również i na działanie ognia!

 

Dlaczego Shou Sugi Ban zyskuje tylu zwolenników?

Meble i elewacja stworzone przy użyciu desek opalanych ogniem zyskują na popularności dzięki swojej trwałości, ale także i wyjątkowemu wyglądowi. Naturalny element dekoracji z pewnością zaciekawi gości swoim nietuzinkowym kolorem i widocznym kształtem słoi.

Poznaj z bliska nasze produkty

Zamów próbnik i doświadcz unikalnego charakteru drewna opalanego japońską metodą Shou Sugi Ban.

    IMIĘ I NAZWISKO / NAZWA FIRMY

    E-MAIL

    NUMER TELEFONU

    WIADOMOŚĆ