preloader

Dom jednorodzinny w Niemczech

Zrównoważony rozwój to jeden z najnowszych trendów we współczesnym budownictwie, w dużej mierze wynikający z rosnącej świadomości inwestorów.

ARCHITEKT
Unisono Architekten
PRODUKT
SILESIA-2
Dom jednorodzinny w Niemczech

Koncept ten ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu budynków na środowisko, poprzez optymalna wydajność energetyczną oraz oszczędne gospodarowanie zasobami. Świetnym przykładem jest kompaktowy dom jednorodzinny, który powstał w malej miejscowości niedaleko niemieckich Alp.

Szereg innowacyjnych rozwiązań pomaga w kreatywnym i funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni, ale przede wszystkim w zoptymalizowanym wykorzystaniu energii. Zdecydowano się miedzy innymi na ekologiczną konstrukcję z litego drewna z izolacją wdmuchiwaną celulozą. Ponadto, instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachu domu napędza pompę ciepła, która zasila ogrzewanie podłogowe, a także dostarcza ciepłą wodę. Nadmiar wyprodukowanej energii magazynowany jest w akumulatorach. Generowanie i wykorzystywanie energii z niskoemisyjnych, odnawialnych źródeł sprawia, że ten dosyć niewielki i niepozorny dom jest samowystarczalny energetycznie.

Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, dom zapewnia komfortowe warunki dla całej, pięcioosobowej rodziny. Duża, otwarta kuchnia łączy się z salonem, którego przedłużenie stanowi niejako taras, umiejscowiony od strony południowo-zachodniej. Okna sięgające od podłogi do sufitu oraz brak korytarzy sprawiają, że wnętrza są równie przestronne, co praktyczne. Jasne wnętrza kontrastują z antracytowym dachem oraz czarną elewacją domu. W drugiej części ogrodu znajduje się drugi, mniejszy budynek, w którym mieści się studio oraz garaż.

Elewacja obu budynków pokryta została opalaną deską modrzewiową, wykończoną w wariancie SILESIA-2. Technika opalania drewna, wzorowana na tradycyjnej japońskiej metodzie Shou Sugi Ban, nadaje niebanalnych walorów estetycznych fasadzie, która niejako pełni funkcje reprezentacyjną budynku. Z drugiej jednak strony, technika ta zapewnia również świetną ochronę drewnianej elewacji przed warunkami atmosferycznymi, czynnikami biologicznymi oraz ogniem.  

Należy wspomnieć, że projekt ten zdobył drugą nagrodę w kategorii „Nowy budynek” podczas KfW Construction Award 2021, która nagradza projekty łączące atrakcyjną architekturę z efektywnością energetyczną i komfortem życia. 

Lokalizacja : Rohrdorf, Niemcy

Zdjęcia: Claus Morgenstern

 

Poznaj z bliska nasze produkty

Zamów próbnik i doświadcz unikalnego charakteru drewna opalanego japońską metodą Shou Sugi Ban.

    IMIĘ I NAZWISKO / NAZWA FIRMY

    E-MAIL

    NUMER TELEFONU

    WIADOMOŚĆ