preloader

StodoLove – nowoczesna stodoła

Gdyńska architektka wnętrz, Anna Maria Sokołowska podjęła się niełatwego zadania jakim było przekształcenie starego budynek gospodarczego z 1940 roku w piękną nowoczesną stodołę. Tak powstał niezwykły projekt StodoLove.

ARCHITEKT
Anna Maria Sokołowska
PRODUKT
SILESIA-2, KARPATIA-2
StodoLove – nowoczesna stodoła

Główną ideą było stworzeniem budynku, który swoją prostotą będzie przyciągał wzrok, jednocześnie wpisując się w kontekst miejsca i otoczenia. Podczas projektowania zewnętrznej strefy budynku właścicielka postawiła więc na prostotę i naturalność. Po trwającej kilka lat renowacji, która obejmowała również rozbudowę z nadbudową, wyłoniła się prosta bryła, z dwuspadowym dachem,  bez żadnych zbędnych zdobień, lukarn czy wykuszy.

Skąd pomysł na czarną elewację domu? Śledząc historię miejscowości, w której miała powstać nowoczesna stodoła, architektka odkryła, że zabudowania gospodarcze często miały tu kiedyś właśnie czarny kolor – od smoły, którą zabezpieczano drewno przed wilgocią. Stąd decyzja, aby dach pokryła opalana deska z modrzewia syberyjskiego (SILESIA-2), a elewację świerk skandynawski (KARPATIA-2).

Dodatkowo, czarne przesuwne okiennice na parterze swoją formą mają nawiązywać do tradycyjnych wrót w stodołach. Wszystkie te niuanse to sprawiają, że całość jest spójna i nienachalna. Na próżno szukać tu ogromnych przeszkleń i nowoczesnych tarasów – jest za to prosta forma i minimalizm, który kocha projektantka i jej rodzina.

Wnętrza zaplanowano w standardowej bazie materiałowej i kolorystycznej, stawiając na biel, szarość, czerń i naturalne drewno dębowe. Jak podkreśla architektka, zależało jej aby stworzyć przestrzeń, w której będzie można odpocząć i wyciszyć się od nadmiaru bodźców.

Projekt StodoLove otrzymał prestiżowe wyróżnienia takie jak Bronze Award – A’Design Award 2022– 2023 oraz Silver Winner – Muse Design Awards 2023.

Lokalizacja : Polska

Zdjęcia: Fotomohito

Poznaj z bliska nasze produkty

Zamów próbnik i doświadcz unikalnego charakteru drewna opalanego japońską metodą Shou Sugi Ban.

    IMIĘ I NAZWISKO / NAZWA FIRMY

    E-MAIL

    NUMER TELEFONU

    WIADOMOŚĆ