preloader

Shou Sugi Ban: Japońska metoda impregnacji drewna

Shou Sugi Ban to tradycyjna japońska technika zwęglania drewna która miała za zadanie zabezpieczyć drewno przed wodą, uszkodzeniami słonecznymi oraz przed różnego rodzaju szkodnikami.

Shou Sugi Ban: Japońska metoda impregnacji drewna

Technika Shou Sugi Ban jest używana na wielu gatunkach drewna tj. modrzew, świerk, accoya, cedr, sosna i wielu innych. Drewno może mieć różnorodny wygląd, jak i kolor w zależności od użytego gatunku drewna i intensywności opalania.

Technika Shou Sugi Ban stosowana jest w Japonii od setek, a może tysięcy lat, ale ostatnio stała się znacznie bardziej popularna w krajach zachodnich. Istnieje wiele sposobów na stworzenie efektu zwęglonego drewna. Pierwotny proces opalania polegał na połączeniu trzech desek w trójkątną rurkę, a następnie wypaleniu drewna od wewnątrz na tyle głęboko, aby uzyskać czarno-srebrne wykończenie. Po schłodzeniu drewno było szczotkowane i myte. Obecnie proces opalania produktów Wood of Fire jest w pełni zmechanizowany co zapewnia przede wszystkim jednolite rozprowadzenie płomieni, jednorodny stopień opalania, co z kolei pozwala na osiągnięcie równomiernego poziomu szczotkowania i idealnego zabezpieczenia poprzez równomierne rozprowadzenie impregnatów i lazur.

Proces opalania Shou Sugi Ban, nazywany również Yakisugi został pierwotnie zastosowany w Japonii w celu impregnacji bocznych ścian budynków w celu zwiększenia ich trwałości. Obecnie deski poddane obróbce używane są również jako deski tarasowa, okładziny ścian, fronty meblowe – podczas gdy opalane deski metodą Shou Sugi Ban, są używane ze względu na ich trwałość i estetykę.

Poznaj z bliska nasze produkty

Zamów próbnik i doświadcz unikalnego charakteru drewna opalanego japońską metodą Shou Sugi Ban.

    IMIĘ I NAZWISKO / NAZWA FIRMY

    E-MAIL

    NUMER TELEFONU

    WIADOMOŚĆ