preloader

Technika Yakisugi

Ostatnie dni przyniosły falę upałów i siejący zniszczenie ogień i burze. W artykule o Shou Sugi Ban, chcielibyśmy Wam pokazać, że niszczycielski żywioł ognia może przynosić również tak niezwykłe efekty jak ma to miejsce w przypadku desek opalanych.

Technika Yakisugi

Shou Sugi Ban, inaczej Yakisugi to technika obróbki drewna za pomocą ognia, pozostawiająca na niej zwęgloną powierzchnią. Wydaje się trochę ekstremalne? Cóż, to dawna japońska terapia, która wróciła do współczesności i wyznacza nowe trendy w architekturze.

Może być stosowana do wielu gatunków drewna i w różnych formach najczęściej jako deski elewacyjne, okładziny, ogrodzenia i deski tarasowe. Shou Sugi Ban używa metody Yakisugi do zwęglenia drewna. Yakisugi to tradycyjna japońska technika konserwacji drewna. Yaki oznacza używanie ognia, a sugi odnosi się do tradycyjnego japońskiego cedru (miękkiego drewna pochodzącego z Japonii).

Yakisugi stała się popularną techniką w Japonii jako sposób traktowania bocznicy cedrowej, aby była mocna i wodoodporna; istnieją dowody sugerujące, że praktyka sięga XVIII wieku. Technika była niezwykle popularna jako sposób na stworzenie pięknego, trwałego drewna. Shou Sugi Ban wypadło z łask w XX wieku wraz z pojawieniem się tworzyw sztucznych i rosnącym kosztem drewna. Architekci i projektanci XXI wieku podnieśli i ożywiali tę wielowiekową praktykę, która ponownie stała się popularna w projektach okładzin zewnętrznych i wewnętrznych ze względu na estetyczne, trwałe zwęglone wykończenie.

 

Technika Yakisugi

Właściwy wybór drewna ma kluczowe znaczenie . Najlepszym rodzajem drewna używanego do Shou Sugi Ban jest drewno o otwartych komórkach – zgodnie z japońską tradycją. Dzieje się tak częściowo dlatego, że podczas nakładania musi istnieć minimalna głębokość karbu, aby powstrzymać spalony efekt z powodu warunków pogodowych. Głębokość ta jest trudniejsza do osiągnięcia na drewnie twardym. Jednak japoński cedr – jako przykład – jest lżejszym, bardziej porowatym drewnem, co znacznie ułatwia proces zwęglania.

Zwęglanie  drewna odbywa się za pomocą palników, które wytwarzają temperaturę ponad 1800 °C. Dodatkowo do odpowiedniego zabezpieczenia potrzebny będzie pędzel, olej i szmatki, aby zakończyć zadanie. W zależności od gatunku drewna, profilu, wykończenia i zastosowanych olejów produkt końcowy może się znacznie różnić. Zwęglone drewno można wykończyć olejem, aby poprawić jego wygląd oraz trwałość.

Poznaj z bliska nasze produkty

Zamów próbnik i doświadcz unikalnego charakteru drewna opalanego japońską metodą Shou Sugi Ban.

    IMIĘ I NAZWISKO / NAZWA FIRMY

    E-MAIL

    NUMER TELEFONU

    WIADOMOŚĆ