preloader

Wykonanie wentylowanej elewacji drewnianej krok po kroku

Prace związane z montażem elewacji są z reguły jedną z ostatnich czynności wykonywanych podczas prowadzenia zewnętrznych robót budowlanych.

Wykonanie wentylowanej elewacji drewnianej krok po kroku

Warto jednak już na etapie projektowym odpowiednio zaplanować wszelkie warstwy elewacji, tak aby ograniczyć do minimum ewentualne problemy podczas montażu.

Kiedy już zdecydujemy, że nasz budynek ma być zwieńczony elewacją drewnianą pojawia się konieczność podjęcia kilku kluczowych decyzji, które będą miały wpływ na trwałość wykonanych ścian elewacyjnych. Uważam, że najważniejsza decyzja to wybór systemu stelażu i jego mocowanie do ściany. Stelaż będzie oddalony od ściany o grubość izolacji i grubość pustki wentylacyjnej. Jednocześnie obciążony będzie deskami elewacyjnymi, których 1m2 waży ok 13kg (w przypadku modrzewia syberyjskiego o grubości 20mm). Dlatego niezwykle istotne jest, aby stelaż był stabilny i odporny na zniekształcenia na przestrzeni lat, ponieważ każde odchylenie naruszy deski elewacyjne, a w najgorszym wypadku doprowadzi do całkowitego wykrzywienia ściany z desek, rozerwania wkrętów  lub pęknięć desek wokół wkrętów/gwoździ.

W praktyce dominują dwa sposoby przytwierdzenia stelażu do ściany budynku. Pierwszy z nich to przykręcenie za pomocą wkrętów dystansujących konstrukcji nośnej pod deski bezpośrednio przez warstwę izolacji i zakotwienie się w ścianie budynku. Przy czym z reguły warstwa izolacji ma 15cm-20cm grubości, dodatkowo konieczna dylatacja 2cm daje nam średnio w sumie 19,5cm, przez które musi przejść wkręt zanim zakotwi się w ścianie na około 7cm. Stąd długość ewentualnych wkrętów będzie wynosiła ponad 26cm. Pojawia się zatem ryzyko, że przy tak dużej długości wkręty pod wpływem ciężaru desek będą podatne na zerwania, ponieważ cały ciężar desek oraz drugiego poziomu stelażu będzie oddziaływał na wkręty poza ich krawędzią, a dodatkowo wkręt nie jest podtrzymywany w żaden sposób w warstwie izolacji. Dlatego rekomendujemy takie rozwiązania jedynie w przypadku izolacji do 15cm grubości przy użyciu wkrętów dystansujących o możliwie najlepszych parametrach.

Zdecydowanie tańszą i praktyczniejszą alternatywą jest montaż konsoli dystansujących w postaci aluminiowego kątownika. To rozwiązanie z jednej strony daje nam gwarancję stabilnego podtrzymywania stelażu, nawet przy ponadprzeciętnych obciążeniach i dużej grubości izolacji, a jednocześnie pozwala na wypoziomowanie pierwszej warstwy rusztu, co jest zdecydowanie bardziej kłopotliwe przy użyciu wkrętów dystansujących.

Kolejnym krokiem jest wybór materiału na izolację ścian zewnętrznych. Pojawia się konieczność podjęcia decyzji czy ocieplić budynek wełną, czy styropianem. Dyskusję na ten temat i podsumowanie różnic zostawię sobie jednak na kolejny wpis na blogu. Dokonam jednak porównania na podstawie decyzji co do systemu mocowania rusztu drewnianego. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na wybór wkrętów dystansujących to wybór rodzaju ocieplenia nie będzie miał większego znaczenia. Z kolei jeśli wybierzemy konsole dystansujące zgodnie z sugestią doświadczonych monterów Wood of Fire, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór wełny skalnej. Przyczyna jest dosyć prozaiczna. Wkrętów używamy po montażu izolacji, a konsole najlepiej przykręcić do ściany przed ułożeniem wełny/styropianu, ponieważ w innym wypadku będziemy musieli powycinać prostokąty o rozmiarach podstawy konsoli, co z jednej strony będzie kłopotliwe i przyczyni się do powstania wielu mostków termicznych. Wybór wełny skalnej pozwoli nam na jej swobodne przetknięcie przez aluminiowe fragmenty konsoli o grubości 3mm. Arkusz wełny wystarczy przyłożyć w dedykowane miejsce, konsole odbiją się na wełnie, możliwe będzie wykonanie nacięć wełny w tych miejscach i przełożenie wełny przez konsole. Po przełożeniu wełna będzie ściśle przylegać do konsoli z obu stron i zapewni izolację termiczną. W przypadku styropianu podobna próba zakończy się niepowodzeniem, bo arkusz styropianu w miejscu nacięcia może się ukruszyć i z pewnością nie będzie ściśle przylegał do konsoli po obu jej stronach co zwiększa presję na powstanie mostków termicznych. Wełnę po przełożeniu przez konsole dodatkowo kołkujemy do ścian.

Konsole z reguły wypuszczamy o 2cm-4cm poza obrys izolacji. Łatę pionową montujemy do konsoli. Łata pionowa ma z reguły przekrój 30×60 lub 45×70, aby zbytnio nie powiększać kubatury budynku i pozwolić sobie na użycie krótszych konsoli wtapiamy częściowo łaty pionowe w wełnę. Łata wystaje poza obrys wełny o 2cm-4cm i w ten sposób tworzymy cyrkulację powietrza w pionie. Z reguły proponujemy wykonanie stelażu z łat drewniany, ponieważ są lepszym izolatorem, nie przewodzą zimna tak jak aluminium i są po prostu tańsze niż stelaż aluminiowy.

 

Następnie do łat pionowych przytwierdzamy membranę paroprzepuszczalną w postaci folii. Kolejnym krokiem jest  montaż łat poziomych, które powinny być zaimpregnowane, a w przypadku desek bez piór powinny być w kolorze zbliżonym do koloru deski. Najlepiej użyć łat z modrzewia syberyjskiego o przekroju 28×45. Warto łatom poziomym poświecić jak najwięcej uwagi i zdecydować się na ich zabezpieczenie w możliwie najlepszy sposób, ponieważ po desce elewacyjnej są one najbardziej narażonym na działanie czynników zewnętrznych elementem elewacji. Rozstaw łat pionowych i poziomych robimy w kratownicy co 50cm-70cm, wszystko zależy od konkretnego układu danej ściany.

Ostatnim etapem montażu jest przykręcenie desek elewacyjnych Shou Sugi Ban do wykonanego rusztu drewnianego. Możemy użyć gwoździ lub wkrętów. Warto pamiętać jednak o montażu po 2 wkręty/gwoździe na szerokości deski na każdej z łat poziomych, bezpośrednio przez deskę.

Zdecydowanie najlepiej jeśli wszelkie prace elewacyjne prowadzone są przez wykwalifikowany zespół monterów. Poza tym przy wyborze opcji dostawy materiałów i kompleksowym wykonaniu prac od SSZ na całość przeprowadzonych robót i materiałów udziela się 5 letniej rękojmi, co jest dodatkowym atutem względem prowadzenia prac we własnym zakresie.

Jako firma Wood of Fire jesteśmy z jednej strony producentem opalanych desek Shou Sugi Ban, a jednocześnie zajmujemy się montażem wentylowanych elewacji drewnianych co pozwala nam na kompleksową obsługę naszych Klientów i zapewnianie najbardziej praktycznych i sprawdzonych rozwiązań w zakresie wykonywania elewacji drewnianych.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!

Poznaj z bliska nasze produkty

Zamów próbnik i doświadcz unikalnego charakteru drewna opalanego japońską metodą Shou Sugi Ban.

    IMIĘ I NAZWISKO / NAZWA FIRMY

    E-MAIL

    NUMER TELEFONU

    WIADOMOŚĆ